İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ VE PDRSAĞLIK İŞBİRLİĞİ İLE
AİLE DANIŞMANLIĞI VE AİLE ARABULUCULUĞU SERTİFİKA PROGRAMI

İSTANBUL AYDIN Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile PDRsaglik İşbirliği İle Hazırlanan
AİLE DANIŞMANLIĞI Sertifikalı Eğitim Programı 15 HAZİRAN 2019 DERSLER BAŞLIYOR

Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi gibi farklı dallardan mezunlara da aile danışmanı olma yolu açan yönetmeliğe göre 300 saati teorik, 120 saati uygulamalı eğitim, 30 saati de süpervizyon olmak üzere toplamda 450 saatlik eğitim süresi yönetmelikle belirlenmiştir.

İSTANBUL AYDIN Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve PDRsaglik işbirliği ile açılan Aile Danışmanlığı Sertifika programı Üniversitenin 2400 kişiden oluşan güçlü kadrosu ve alt yapısı ile yönetmeliğe bağlı olarak hazırlanan program, alanında en iddialı program içeriğine sahip.

Avrupa ve Amerika’da doktora ve yüksek lisans seviyesinde birçok üniversitede Aile Danışmanlığı dengi ve benzeri birçok farklı programlar mevcuttur. Bakanlığımız öncülüğünde Aile danışmanlığı ülkemizde yeni bir meslek dalı olarak hızla gelişmekte. Aile hekimliği gibi kısa sürede bu mesleğinde yaygınlaşacağına inanıyoruz.  2023 Türkiye’sine sağlam aile yapısı ile girmek için devletimiz bu alanda üzerine düşeni yapmak için 30.000 Aile danışmanı istihdam hedefini basında açıklamış ve bu iddialı hedefe ulaşmak da hükümetin konuya verdiği önemin bir göstergesidir. Kademe kademe yurt geneline yaygınlaşacak olan Aile Danışmanlığı mesleği ile gençlere yeni bir kariyer alternatifi sunulmaktadır. Atanamayan öğretmenlere ve mesleğini değiştirmek isteyenlere yeni bir  iş alanı açılmakta. Bu konuda görev almak ve gelişime öncülük etmek isteyen arkadaşların İSTANBUL AYDIN Üniversitesi öncülüğünde organize edilen sertifika programına katılmaları geleceğe ait en güzel yatırımdır. İSTANBUL AYDIN Üniversitesinin eğitimdeki öncü rolü ile sektöre alanında başarı uzmanlar yetiştirmeye güçlü kadrosu ile hazır. Eğitim sürecinin başarılı şekilde yürütülmesi için gereken her türlü hazırlık tamamlanmıştır.

Başarılar dileği ile,

Prof.Dr.M.Engin Deniz

15 EYLÜL 2018 SONBAHAR 2018 DÖNEMİ

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ 

    AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

Aile Sağlığı
 Modul-1
Aile Sağlığı

                        

 Modul-1
Aile İletişimi  Modul-2
Aile İletişimi  Modul-2
Aile Danışmanlığı Kuramları
 Modul 3
Aile Danışmanlığı Kuramları
 Modul 3
Aile Danışmanlığı Kuramları Modul 4
Aile Danışmanlığı Kuramları Modul 4
Modul 5
Gelişim Psikolojisi Modul 5
Aile Danışmanlığı Kuramları Modul 6
Aile Danışmanlığı Kuramları Modul 6
Kriminal Ailelerde Aile Danışmanlığı Modul 7
Aile Danışmanlığında Sosyal Hizmet Uygulaması Modul 7
Aile Hukuku
Aile Hukuku Modul 8
Davranış Bozuklukları Modul 9
Aile ve Yeni Teknolojiler Modul 9
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 10
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 10
Danışma Psikolojisi Kuramları Modul 11
Danışma Psikolojisi Kuramları-2 Modul 11
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 12
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 12
Ergen Dönem Cinsellik Modul 13
Evli Çiftler İçin Cinsellik ve Yaşlılık Dönemi Cinsellik Modul 13
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 14
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 14
Gelişim Psikolojisi Modul 15
Gelişim Psikolojisi Modul 15
Aile Danışmanlığı Ve Sosyal Hizmet Destekleri Modul 16
Modul 16
Aile Danışmanı Merkezi Hakkında Bilgilendirme Modul 17
Aile Danışmanı Merkezi Hakkında Bilgilendirme Modul 17
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 18
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 18
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 19
Aile Danışmanlığı Teknik ile Süpervizyon Modul 19

Tüm Detaylar İçin Eğitim Kataloğunu İndirebilirsiniz >

400 Saat

300 Saat Teorik +150 Saat Uygulama
(30 Saat Supervizyon)
 • Web: pdrsaglik.com
 • Email: sertifikateknik@gmail.com
 • Kayıt Ücreti: 2750 Peşin Ödeme , 3.000TL Taksitli Ödeme Fiyatıdır
 • TEL :  GSM: 0552 463 64 00   

AKADEMİK KADRO VE YAYINLAR

Prof.Dr.M. Engin Deniz:

Prof. Dr. Mehmet Engiz Deniz 1971 yılında İskilip’te doğdu. İlk ve Orta öğrenimini İskilip’te tamamladı. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Lisans programını 1994 yılında tamamladı. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dalında 1997 yılında Yüksek Lisans ve 2002 yılında Doktorasını tamamlamıştır. Rehberlik ve Psikolojik Danışma alanında 2006 yılında Doçent olmuştur. Yazarın, ulusal, alan indexleri ve SSCI’de taranan uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makaleleri, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Tamamlanmış iki adet TÜBİTAK bir adet AB projesi de bulunan yazar İspanya Eğitim Bakanlığına ait CISC birimi tarafından yapılan çalışmada Ülkemizin en başarılı 2000 bilim insanı listesinde 531. sırada yer almıştır. Eğitim ve Bilim Dergisi ve İlköğretim Online (Elementary Online) Dergisi alan editörlükleri ve pek çok ulusal ve uluslararası derginin bilim ve hakem kurulunda yer almaktadır. Yazarın Riskli Gruplar İçin Yaşam Becerileri Geliştirme Programı Kitabı, Eğitim Psikoloji, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Erken Çocukluk Döneminde Gelişim ve Sınıf Yönetimi kitaplarında Editörlük ve bölüm yazarlıkları bulunmaktadır. Akademik yaşamına Niğde Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başlayan yazar Selçuk Üniversitesi, Konya Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde görev yapmış halen Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup aynı zamanda 2012-2015 yılları arasında Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmüştür.

  

Prof. Dr.

Doç.Dr.Ali Eryılmaz:

Psikolojik danışma sürecinde, danışmanların etkili birer yardım sunan bireyler olmaları için pek çok beceriye sahip olmaları gerekmektedir. Bu becerilerden biri de müdahale becerileridir. Türkiye’de psikolojik danışmanlık ve rehberlik mesleği gelişimini sürdürmektedir. Bu süreçte çeviri kaynaklara sıklıkla başvurulduğu görülmektedir. Öte yandan, yerel ve kültürümüzden örneklerle yazılmış kitapların sayısı çok azdır. Bu noktada, bireysel psikolojik danışma sürecinde sık karşılaşılan psikolojik sorunlara yönelik ulusal ve uluslararası bilimsel bilgileri temel alarak hazırlanmış bir müdahale kitabına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla bu kitabın yazılmasına karar verilmiştir. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak bireyle psikolojik danışmada sık karşılaşılan psikolojik sorunlara yönelik bir kitap yazmaya karar verdim.

Bu noktada kitabın hazırlanmasında; kendi psikolojik danışma deneyimlerim, öğrencilerimin psikolojik danışma deneyimleri, kuramsal bilgiler ve araştırma temelli bilgiler esas alınmıştır. Bu doğrultuda kitapta; ilk olarak her bir psikolojik soruna yönelik tanımlamaların yapılması, nedenleri ve müdahalesi şeklinde bir bölüm oluşturulmuştur. İkinci olarak, ilgili her bir soruna danışma örnekleri verilmiştir. Üçüncü olarak ilgili her bir sorunda psikolojik danışma yapacak bireylere kolaylık olsun diye on oturumluk yapılandırılmış danışma oturumlarına ve etkinliklerine yer verilmiştir. Bu kitaptan psikolojik yardım sunan pek çok meslek elemanı faydalanabilir. Bunlara; psikolojik danışmanlar, psikologlar, psikiyatrlar, sosyal hizmet uzmanları ve psikiyatri hemşireleri örnek

olarak verilebilir. Kitap, ayrıca psikolojik danışma kitapları içinde ana kitap ya da yardımcı kitap olarak da kullanılabilir. Ayrıca psikolojik yardım sunmayı amaçlayan meslek elemanlarının yetiştirilmesinde de kaynak olarak kullanılabilir. Tüm bunların yanında, bu kitapta anılan alanlarda sorunları olan bireyler de “kendi kendine yardım” bağlamında faydalanabilirler.

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin bir araya gelmesi ve paylaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalışmaları üzerine kurulur ve bu doğrultuda Aile Yasası (Family Law Act) çerçevesinde gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık hizmetine denir. Aile, soyut bir kavram ancak kendi başına bütüncül ve canlı bir kurumdur. Sağlıklı ve fonksiyonel olan aile ve o ailede yetişen, yaşayan fert hangi toplumda olursa olsun kolaylıkla çevresine uyum sağlar.

Aile Danışmanlığının İşlevi

Ailenin de, her canlı gibi farklı işlevleri yerine getiren farklı organları, duyuları ve kendi ruhu vardır. Bu işlevsellikler arasında bütünlüğü korumak, günümüzde giderek güçleşmiştir.

Ailenin kendi güç kaynaklarını geliştirmesi – işlevselliğini sağlaması, gerçekçi hedefler edinmelerini, açık iletişim kurmalarını sağlamak, empati kabiliyetlerini geliştirmeye ve kendi yaratıcı çözümlerini ortaya koymaya yönelik hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik aile danışmanının desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler.

Aile Danışmanlığının Amacı Nedir?

Aile danışmanlığının amacı, aile içinde yaşanan kişiler arası sorunlar olabileceği gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması gibi konularda aile bireylerine destek vermektir. Aile danışmanlığının belirgin ve açık hedefleri vardır. Amaç, ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır.

Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı sorunun etkisi tüm aileyi kapsar ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol taşır. İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olur.

Eşlerin arasındaki sorunların çocuğu etkilemesi veya çocuğun yaşadığı fiziksel, psikolojik, eğitim sorunlarının aile içi dinamikleri etkilemesi kaçılmazdır. Yaşanan bu sorunların çözümünde aile bireylerine psikolojik destek vermek, aile içi iletişimi güçlendirmek, aile bireylerini birbirlerine duyarlı olmalarını sağlamak aile danışmanlığının amaçlarını oluşturmaktadır.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Danışmanlığı görev ve yetkilerini aşağıdaki gibi belirlemiştir;

 1. a) Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal yapılarını tehdit eden sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışmak,
 2. b) Gerektiğinde aile üyelerini ihtiyaçlarına yönelik diğer ruh sağlığı ve hastalıklarına hizmet veren kurum ve kuruluşlara yönlendirmek,
 3. c) Kişilerin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreyi değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik hizmetler sunmak,

ç) Aile üyelerinin oturumlardaki etkileşim sürecinin içeriğini raporlaştırmak,

 1. d) Aile üyeleri arasındaki çatışmayı yönlendirmek, çatışmanın temelini öğrenmek için çeşitli tekniklerden faydalanmak,
 2. e) Aile üyelerinin savunma mekanizmalarından kurtulmalarına yardımcı olmak,
 3. f) Yorumlama ve yüzleştirme gibi tekniklerle aile üyelerinin olumsuz duygulardan kurtulmaları için yardımcı olmak,
 4. g) Aile üyeleri arasında etkileşim kalıplarının gelişmesi için yardımda bulunmak,

ğ) Aile üyelerinin birbirine karşı olumsuz duygu ve düşüncelerini gidermeye çalışmak,

 1. h) Aile üyeleri arasındaki gizli çatışma odaklarını belirleyerek, etkileşim sürecine akılcılık kazandırmaya çalışmak.

ı) Aile üyeleri arasındaki rol ilişkilerini yeniden düzenlemek.

 1. i) Ailenin bozulan psiko-sosyal yapısının yeniden onarılması için katalizör ve sentezci rolü oynamak. Danışma amacına ulaştıktan ve aile dengesini yeniden kurduktan sonra danışmayı sonlandırmak.
 2. j) Aile kurma niyetinde olan bireylere danışma ve rehberlik hizmetleri vermek.
 3. k) Boşanmış bireylere çocukların bu durumdan menfi etkilenmemesi için önleyici hizmet vermek.
 4. l) Tek ebeveynli ailelere danışma destek hizmeti vermek.

Kimler Aile Danışmanı Olabilir?

Aile Danışmanlığı Eğitim Programı sonucunda aşağıda belirtilen alanlardan birinde en az 4 yıl eğitim görüp mezun olmuş katılımcılarımız ‘Aile Danışmanı’ unvanına sahip olurlar.

 • Sosyal Hizmet
 • Sosyoloji
 • Hemşirelik
 • Psikoloji
 • PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik)
 • Tıp
 • Çocuk Gelişimi

Yüksek Öğretim Kurumu tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve yüz elli saati süpervizyonla uygulamalı olmak üzere toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamlayanlar ve sertifikaya sahip olanlar aile danışmanı olabilir.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra klinik psikoloji ve aile danışmanlığı alanlarından birinde yüksek lisans/doktora eğitimini tamamlamış olanlar ile tıp fakültelerinin çocuk psikiyatrisi ve psikiyatri alanında ihtisas yapmış olanlar aile danışmanı sayılır ve ayrıca bunlardan Merkezlerde çalışmak için sertifika istenmez.

Meslek Elemanı Başvuru Koşulları

Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya Üniversitelerin, biri tarafından uygun görülen en az seksen saati teorik ve kırk saati uygulamalı olmak üzere toplam yüz yirmi saatlik eğitim programını başarıyla tamamlayanlar ve/veya sertifikaya sahip olanlar meslek elemanı olabilir. Meslek Elamanı Eğitim Programı sonucunda aşağıda belirtilen alanlardan birinde en az 4 yıl eğitim görüp mezun olmuş katılımcılarımız ‘Meslek Elemanı’ unvanına sahip olurlar.

 • Aile ve Tüketici Bilimleri
 • Sosyal Hizmet
 • Sosyoloji
 • Hemşirelik
 • Psikoloji
 • PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik)
 • Tıp
 • Çocuk Gelişimi
 • Okul Öncesi Öğretmenliği